Przez cały rok uczniowie klasy 3a uczestniczyli w Ogólnopolskim projekcie edukacyjnym Uniwersytetu Dzieci „Lekcje z klasą. Jak odczytywać emocje” w ramach, którego uczyli się:
- koncentracji uwagi dzięki tej lekcji łatwiej będzie pokazać dzieciom siłę naszego umysłu i jego możliwości – tak aby same świadomie mogły kierować swoją uwagę na rozwiązanie danego zadania);
- treningu myślenia (pozwala na generowanie rozwiązań, radzenie sobie w sytuacjach problemowych, zmniejsza stres w sytuacji zaskoczenia i pozwala dostosować się do zastanej sytuacji);
- Jak ludzie przeżywają emocje? (Inteligencja emocjonalna wpływa na jakość relacji z innymi, umiejętność radzenia sobie ze stresem i satysfakcję z życia. Niektóre badania pokazują, że osiągnięcie sukcesu w życiu, aż w 80% zależy od umiejętności zarządzania emocjami a tylko 20% od intelektu! )
- Jak wydobywa się emocje? (Wyrażanie emocji poprzez sztukę to jeden z głównych celów metod terapeutycznych, które wykorzystuje arteterapia. Można je wykorzystywać również do kształtowania nowych doświadczeń na każdym etapie rozwoju, a obcowanie ze sztuką, która ma właściwości relaksacyjne i uspokajające, jest korzystne dla osiągania równowagi emocjonalnej zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.)
- Jak ukryć emocje w filiżance? (Nazywanie emocji jest uzależnione od możliwości językowych małego człowieka. Jednak nazywanie emocji, chociaż służy komunikowaniu się z innymi ludźmi, nie jest wystarczające do zrozumienia natury silnych emocji, takich jak gniew, złość, rozpacz, radość, strach – ich genezy, przebiegu czy następstw. Nie jest także możliwe rozumienie emocji doświadczanych przez innych ludzi bez przyjęcia perspektywy innego człowieka.)
- Kto w rodzinie jest najważniejszy? (Współcześnie dzieci stają się wartością autoteliczną (centralną), maleje dystans między dziećmi i rodzicami oraz konieczność zupełnego podporządkowywania się. Coraz ważniejsze stają się potrzeby dzieci, coraz głośniej mówi się o ich uczuciach.)
- Czym ludzie różnią się między sobą? (Określenie rodzaju temperamentu może pomóc w zrozumieniu siebie i innych ludzi)
- Ile pomysłów mieści się w głowie? (Trenując płynność, giętkość i oryginalność myślenia, przyczyniamy się do usprawniania procesów myślowych, które przydają się również wtedy, gdy spotyka nas coś nieprzewidywalnego)
Prowadzone zajęcia miały stanowić pewnego rodzaju podróż w głąb siebie, a tym samym podnieść jakość życia dzieci oraz ułatwić im funkcjonowanie w dorosłości. Jak prawdziwi studenci otrzymali indeksy, w których zbierali naklejki potwierdzające nabywane umiejętności, a na zakończenie projektu otrzymali pamiątkowe dyplomy ”ekspertów od emocji”.