W dniu 21 grudnia b.r. klasy 7a i 7b pod opieką pań: Patrycji Idzik, Anny Paściak i Elżbiety Hulek zwiedziły Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie. Placówka jest przedsięwzięciem pana Janusza Bilińskiego – właściciela przedsiębiorstwa Firma Biliński. Muzeum powstało w 2012 roku i jest owocem kilkunastoletniej pasji kolekcjonerskiej jego właściciela. Zgromadzony zbiór obejmuje kilka tysięcy eksponatów, w większości umieszczonych w gablotach, ale także na choinkach. Uczniowie mogli poznać różne style ozdabiania drzewka bożonarodzeniowego – amerykański, wiktoriański, norweski, francuski i staropolski. Poza klasycznymi mikołajami i bałwankami obejrzeliśmy szklane samochody, żaglówki, rybki, owady, jaja carskie, serduszka, zwierzątka, anioły, budynki, ogromne bańki z pejzażami, a także z motywem halloweenowym. Bombki te zostały wykonane ręcznie zgodnie z wielowiekową tradycją.
Po zwiedzeniu ekspozycji uczniowie mogli poznać proces powstawania baniek, który odbywa się ręcznie, a ma swój początek w dmuchalni. Bombki są wydmuchiwane z cienkich szklanych rur w bardzo wysokiej temperaturze. Następnie poddawane srebrzeniu suszą się w specjalnym pomieszczeniu, by w kolejnym etapie trafić do rąk dekoratorek, które pokrywają je lakierem oraz farbami i innymi elementami ozdobnymi. Początki produkcji baniek datuje się na 1847 r. Podczas zwiedzania dekoratorni można było podziwiać pracę pań, które malowały i ozdabiały brokatem bombki w kształcie kul, ciasteczek-makaroników, piesków, kotków oraz orła w złotej koronie na biało-czerwonym tle.
Kolejną atrakcją w tym czarującym miejscu są warsztaty zdobienia bombek. Na dużym stole czekały na uczniów pudełeczka z klejem i barwnymi brokatami. Mogli samodzielnie, według własnego pomysłu i inwencji twórczej, ozdobić bańki, które potem zabrali do domu. Po wykonaniu pamiątkowych zdjęć młodzież miała czas na zakupy szklanych ozdób choinkowych w sklepie firmowym.
Z kartonami wypełnionymi bombkami opuściliśmy muzeum i skierowaliśmy się do restauracji McDonald’s w Kolbuszowej, aby uzupełnić nadwątlone siły. Pełni niezapomnianych wrażeń wyruszyliśmy w drogę powrotną, którą uczniowie urozmaicili wesołymi piosenkami. Po powrocie do szkoły rozdzieliśmy zamówione spersonalizowane bombki z napisami i te, wykonane samodzielnie podczas warsztatów.
Wycieczka w tym niepowtarzalnym miejscu miała swój magiczny urok, a świąteczny klimat ogarnął nas wszystkich. Wspaniałą atmosferę budowało także kulturalne zachowanie uczniów.
/opis: wychowawczynie klas siódmych/