„…Chcesz policzyć pole koła? Bez Pi tego nie dokonasz.
No, a obwód moi mili? Co byśmy bez Pi zrobili?...”
Jaka jest najpopularniejsza liczba? Liczba Pi! Za sprawą swojej niesamowitości zajmują się nią nie tylko matematycy, fizycy, ale również poeci, filmowcy, muzycy. Odkrywają ją i bawią się nią zarówno dorośli, jak i dzieci.
14 marca liczba Pi obchodzi swoje święto. Tę datę wybrano nieprzypadkowo - w Stanach Zjednoczonych zapisuje się ją jako 3.14, co stanowi jej przybliżoną wartość. Liczba π lub ludolfina, to stała matematyczna, która określa stosunek długości obwodu koła, do długości jego średnicy.
W naszej szkole również obchodzimy to ważne święto. Uczniowie klas IV-VIII podczas lekcji wykonywali eksperyment wyznaczania przybliżenia liczby Pi. Przy pomocy linijki, metra czy nitki, mierzyli długość obwodu okrągłych przedmiotów życia codziennego oraz długość średnicy danych przedmiotów, następnie przy użyciu kalkulatora obliczali iloraz otrzymanych wymiarów (długość obwodu okręgu/koła przez średnicę okręgu/koła). Młodzi matematycy podczas przeprowadzania eksperymentu byli mocno zaangażowani, starali się, by pomiary były bardzo dokładne.
Uczniowie wysłuchali również „Hymnu Pi” – melodii utworzonej w oparciu o kolejne cyfry rozwinięcia liczby Pi, zgodnie z zasadą, że każdej liczbie przypisana została pewna wartość (częstotliwość) dźwięku. Obejrzeli również prezentację „Tajemnicza liczba PI”, zawierającą wiele faktów i ciekawostek na temat liczy Pi.
Towarzyszyło temu dużo emocji, zabawy i zdumienia!
Ponadto nauczyciele matematyki zorganizowali dla uczniów klas IV-VI konkurs pod hasłem „Artystyczne PI”. Na konkurs wpłynęło 32 piękne prace plastyczne, w których uczniowie przedstawili w artystyczny i niepowtarzalny sposób symbol liczby Pi. Jury stanęło przed trudnym zadaniem wyboru prac najpiękniejszych. Istotny był wkład pracy ucznia, staranność, wyraz artystyczny oraz pomysłowość w wykonaniu pracy konkursowej. Wszystkie prace zostały wyeksponowane na gazetce w holu szkolnym. Bardzo dziękujemy uczestnikom za udział w konkursie i gratulujemy kreatywności oraz talentu.
Święto liczby Pi, niewątpliwie miało walory dydaktyczne, ale to także ciekawy sposób uatrakcyjnienia naszego szkolnego życia.
WYNIKI KONKURSU:
LAUREACI:
Nikodem Żądło kl. 4a
Hanna Wszołek kl. 4b
Karolina Kosydar kl. 4b
Jakub Wróbel kl. 4b
Wiktoria Zamorska kl. 5a
Zofia Chojnicka kl. 5a
Julian Weiner kl. 5a
Szymon Mędrygał kl. 5a
Zuzanna Rybka kl. 5a
Maja Kocoł kl. 5b
Milena Marciniec kl. 5b
Nikola Świder kl. 5b
Faustyna Czarnik kl. 5b
Natalia Toton kl. 5b
Eryk Wszołek kl. 5b
Gabriela Sabik kl. 5b
UDZIAŁ W KONKURSIE:
Magdalena Pokrzywa kl. 4a
Zuzanna Garnek kl. 4a
Kinga Grabowska kl. 4b
Julia Skorupska kl. 4b
Klara Babiarz kl. 4b
Franciszek Wojton kl. 5a
Julita Czapka kl. 5a
Aleksandra Oleszkiewicz kl. 5a
Nikola Placek kl. 5a
Julian Chełpa kl. 5a
Emilia Ogrodnik kl. 5a
Aniela Weiner kl. 5a
Laurana Pater kl. 5b
Oliwia Łuczyk kl. 5b
Weronika Wojtaszek kl. 5b
Julia Wójtowicz kl. 5b
A TO CIEKAWE!
[*]
Posłuchaj jak brzmi liczba Pi!
Muzycy tworzą melodię w oparciu o kolejne cyfry rozwinięcia Liczby Pi, zgodnie z zasadą, że każdej liczbie przypisują pewna wartość (częstotliwość) dźwięku. Posłuchaj:
https://www.youtube.com/watch?v=OMq9he-5HUU
lub
https://www.youtube.com/watch?v=h4nT-sQN2Fo
[*]
Odkryj tajemnicę!
W rozwinięciu Liczby Pi każdy z nas może znaleźć datę swoich urodzin. Możesz sprawdzić to pod linkiem: http://www.mypiday.com/
Sprawozdanie sporządzili nauczyciele matematyki