25 lutego 2020 r. uczniowie naszej szkoły mieli okazję przenieść się w odległe czasy i poznać historię z bliska. A wszystko za sprawą niecodziennej lekcji historii, którą poprowadzili aktorzy Agencji Artystycznej „Atena” z Gniewu specjalizujący się w spektaklach „Historia na żywo”. Rycerze z Zamku Gniewskiego w przystępny i zabawny sposób przybliżyli młodym widzom kulturę i obyczaje panujące w starożytnym Rzymie. W trakcie wspólnej zabawy uczniowie poznali legendarne dzieje miasta, a także funkcjonowanie społeczeństwa rzymskiego w czasach republiki i w okresie wielkich podbojów. „Podróż” do Wiecznego Miasta zakończyła się szkoleniem gladiatorów.
Dzieci spotkały się z rzymskim annalistą Terencjuszem Warronem, który przedstawił legendę o założeniu Wiecznego Miasta na siedmiu wzgórzach. Jako pierwsi na historycznej scenie pojawili się Romulus i Remus – dwaj bracia związani z legendą o założeniu Rzymu. Na naszych oczach stoczyli efektowny pojedynek o władzę w państwie. Kronikarz opowiedział, jak wyglądało życie Rzymian, armii rzymskiej i jej organizacji w okresie wielkich podbojów oraz omówił osiągnięcia cywilizacyjne Rzymian.
Kolejny elementem lekcji była prezentacja społeczeństwa rzymskiego – patrycjatu i plebsu oraz epizody z ich życia. Uczniowie usłyszeli mit o uprowadzeniu Sabinek i takie porwanie obejrzeli, a „Sabinka” została ubrana w tunikę i peplum. Widzowie mieli okazję przebrać się za ludzi rodem ze starożytnego Rzymu. Przy ich aktywnym udziale w humorystyczny sposób przedstawiono stroje i zwyczaje patrycjuszy i plebejuszy rzymskich.
Podczas prezentacji słynnej armii rzymskiej wybrani uczniowie zostali przebrani za żołnierzy – legionistów. W pełnym uzbrojeniu szkolono ich umiejętności i ćwiczono ducha walki.
Na koniec zaproponowano wizytę na arenie i walki gladiatorów. Ochotnicy zostali wyposażeni w broń – miecz, trójząb, sieć i uczyli się wojowniczego kunsztu, by następnie „stoczyć zacięty pojedynek”.
Ten historyczny spektakl nie tylko przyczynił się do poszerzenia wiedzy, ale także stworzył okazję do zabawy. Tego typu lekcje stanowią dla uczniów ciekawą odmianę i są przykładem, jak można się uczyć, a przy okazji dobrze bawić, czyli łączyć przyjemne z pożytecznym.