17 marca 2022r. został przeprowadzony w naszej szkole międzynarodowy konkurs „KANGUR MATEMATYCZNY”. Wzięło w nim udział kilkunastu uczniów z klas II i VIII. Konkurs miał na celu praktyczne sprawdzenie posiadanych wiadomości i umiejętności logicznego myślenia podczas rozwiązywania podanych zadań. Stwarzał możliwość przeżycia pięknej przygody z matematyką.
Konkurs wywodzi się z Australii, gdzie został zainaugurowany w latach osiemdziesiątych przez światowej sławy popularyzatora matematyki Petera O'Hallorana.
W 1990 roku został po raz pierwszy zorganizowany w Europie na terenie Francji i podobnie jak w Australii zyskał od razu dużą popularność. Z inicjatywy matematyków francuskich konkurs ogarniał stopniowo coraz więcej krajów europejskich i nie tylko. W Polsce po raz pierwszy uczniowie brali udział w konkursie w roku 1992. Międzynarodowy Konkurs "Kangur Matematyczny" jest w chwili obecnej najbardziej masową imprezą matematyczną na świecie.
Wspólna dla wszystkich krajów data konkursu oraz te same zestawy pytań dla poszczególnych poziomów podnoszą atrakcyjność konkursu.
Konkurs ma charakter jednorazowego testu w sześciu kategoriach wiekowych: ŻACZEK (kl. 2), MALUCH (kl. 3 i 4), BENIAMIN (kl. 5 i 6), KADET (kl. 7 i 8), JUNIOR (klasy I i II liceów i techników, szkoły branżowe I stopnia) i STUDENT (klasy III liceów i techników, III liceów 3-letnich oraz III i IV techników 4-letnich, szkoły branżowe II stopnia). Zadania oraz termin są ustalane przez władze stowarzyszenia Kangourou Sans Frontie`res. Na rozwiązanie testu przeznaczone jest 75 minut. Zawiera on 24 lub 30 zadań w zależności od kategorii wiekowej. Do każdego zadania dołączonych jest 5 odpowiedzi, z których dokładnie jedna jest poprawna. Za brak odpowiedzi uczestnik otrzymuje zero punktów, natomiast za odpowiedź błędną lub zaznaczenie więcej niż jednej odpowiedzi, otrzymuje punkty ujemne w liczbie 25% przewidzianych za dane zadanie. W czasie trwania Konkursu nie wolno korzystać z kalkulatorów.
Każdy uczestnik konkursu otrzymuje drobny upominek, a uczniowie z najlepszymi wynikami – nagrody książkowe. Nagroda główna to udział w letnich obozach matematycznych w starszych grupach wiekowych, a dla uczniów szkół podstawowych są to nagrody rzeczowe. Przez poprzednie lata uczestnictwa w konkursie, uczniowie naszej szkoły zdobywali wyróżnienia, a tym samym wiele nagród książkowych.
Jak każdego roku, na wyniki konkursu poczekamy ok. 5 tygodni. Trzymamy kciuki za wyniki naszych wspaniałych młodych matematyków.
Tekst: mgr E. Hulek – szkolny koordynator konkursu