16.10.2023r. obie klasy pierwsze wybrały się do Rzeszowa by przekonać się na własnej skórze czy pochlebne opinie na temat nowo otwartej „Rzeszowskiej Farmy” się potwierdzą. Na miejscu dzieci miały okazję wyszaleć się na świeżym powietrzu i skorzystać z wielu atrakcji: zjeżdżalni, dmuchawców, trampolin, byka mechanicznego, przejażdżki traktorkiem czy piaskownicy z kukurydzą. Mogły także sprawdzić się w rzucaniu lassem, przeciąganiu liny, łowieniu pokrywek czy rzucie gumiakiem. Spacerując obserwowały, a nawet miały szansę pogłaskać mieszkające na farmie króliki czy kurki ozdobne, które były tam gościnnie. Przygodę zwieńczył grill z kiełbaskami oraz ciepła herbata, które skutecznie rozgrzały głodne brzuchy. Był to dzień pełen wrażeń, który według dzieci skończył się zdecydowanie za szybko!
Wycieczka klas 1a i 1b na Rzeszowską Farmę
ŚWIĘTOWANIE EUROPEJSKIEGO DNIA JĘZYKÓW
Europejski Dzień Języków w naszej szkole świętowaliśmy zakładając koszulki z napisami w języku obcym. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Został również rozstrzygnięty konkurs polegający na przedstawieniu w formie graficznej i pisemnej śniadania w różnych krajach europejskich. Prace były przemyślane i bardzo ciekawe.
NAGRODY:
Hubert Kolebuk kl. 2b
Julian Bieniek kl. 3a
Miłosz Hinc kl. 3a
Tatiana Idzik kl. 5a
Zuzanna Rybka kl. 7a
Julia Wójtowicz kl. 7b
WYRÓŻNIENIA:
Michał Patro kl. 2b
Magdalena Hulek kl. 5a
Maja Dziurzyńska kl. 8a
Zwycięzcom i wyróżnionym - gratulujemy!!!
/tekst: mgr E. Bal/
12
Trening strzelecki Orląt
14 października Orlęta wzięły udział w pierwszym w tym roku szkolnym treningu strzeleckim.
22
23. PIELGRZYMKA RODZINY SZKÓŁ IM. JANA PAWŁA II
W dniach 11-12 października, uczniowie klas 7 i 8 z naszej szkoły wzięli udział w 23. Pielgrzymce Rodziny Szkół im. Jana Pawła II w Częstochowie. Na Jasną Górę przybyły dzieci, młodzież oraz nauczyciele z ponad 170 szkół z całej Polski w liczbie prawie 7 tysięcy osób. Ten wyjazd odbyliśmy wspólnie z młodzieżą Szkoły Podstawowej w Jasionce.
W drodze do Częstochowy zatrzymaliśmy się w Krakowie-Łagiewnikach, gdzie odwiedziliśmy trzy ważne miejsca dla ludzi wierzących - nie tylko Polaków. Były to: Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach - miejsce mocno związane z dziełem głoszenia orędzia o Bożym Miłosierdziu; Kaplica cudownego obrazu Jezusa Miłosiernego i grobu św. Faustyny - kościół i dom, w którym żyła św. Faustyna Kowalska, apostołka Bożego Miłosierdzia; Sanktuarium św. Jana Pawła II - nowa świątynia, mająca 12 lat, która jest miejscem poznawania nauczania i życia świętego Jana Pawła II.
Po dotarciu na Jasną Górę zwiedziliśmy teren klasztoru oraz samą Bazylikę. Wieczorem uczestniczyliśmy w modlitwie oraz Apelu Jasnogórskim.
W drugim dniu wycieczki uczestniczyliśmy już w bezpośrednich obchodach Pielgrzymki. Należały do nich: koncert ewangelizacyjny Magdy Anioł, Eucharystia po przewodnictwem biskupa Marka Solarczyka. Ksiądz biskup w homilii zwrócił nam uwagę na postać Jana Pawła II, który przekazywał prawdę o "cywilizacji życia". Na zakończenie Eucharystii wszyscy włączyliśmy się w Akt Zawierzenia Matce Bożej oraz wysłuchaliśmy listu skierowanego do Papieża Franciszka przez Rodzinę Szkół im. Jana Pawła II.
Wspólnota Rodzin Szkół im. Jana Pawła II powstała w 1998 roku. Do jej głównych celów należy integracja uczniów oraz poznawanie i rozpowszechnianie nauczania św. Jana Pawła II.
/tekst: ks. mgr M. Wielgosz/
33
PASOWANIE NA UCZNIA
W dniu 11 października, w naszej szkole, tradycyjnie jak co roku, odbyła się ważna dla pierwszoklasistów uroczystość Pasowania na ucznia, którą rozpoczęło wspólne odśpiewanie hymnu szkoły w obecności pocztu sztandarowego. Później dzieci w humorystycznych wierszach i wesołych piosenkach opowiadały o swojej codzienności szkolnej, o tym co już potrafią: czytać, pisać, liczyć, malować, rysować, brać udział w różnych zajęciach np. ruchowych itp. Zaśpiewały nawet po angielsku. Po występie przedstawiciel klasy zameldował Dyrektorowi, że uczniowie są gotowi do ceremonii ślubowania i pasowania, co nastąpiło sprawnie i energicznie. Pan Dyrektor docenił wzorową postawę uczniów kierując do nich i do ich rodziców życzliwe słowa pełne uznania. Na zakończenie, przed sesją zdjęciową, Rodzice wręczyli upominki i dyplomy. Była to piękna uroczystość, a według informacji zwrotnych jej atmosfera pozostała na dłużej wśród wszystkich uczestników.
Gratulujemy naszym najmłodszym uczniom wspaniałego zaprezentowania się!
/tekst: mgr B. Rembisz/
54
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
W dniu 9.10.2023 r. nasza szkoła zaangażowała się w propagowanie znajomości tabliczki mnożenia. Uczniowie wcześniej utrwalali sobie reguły mnożenia, aby jak najlepiej wypaść na zaplanowanym teście. W ramach Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia 190 uczniów klas III-VI przystąpiło do egzaminu. Każdy uczestnik, który udzielił 5 bezbłędnych odpowiedzi z tabliczki mnożenia otrzymał specjalny certyfikat i tytuł EXPERTA TABLICZKI MNOŻENIA. Nad przebiegiem konkursu czuwali koordynatorzy akcji: p. Elżbieta Bąkowska i p. Ewa Kmieć.
Udział w akcji uważamy za bardzo udany, gdyż przebiegała ona w miłej atmosferze, przyczyniła się do przypomnienia tabliczki oraz sprawiła wiele radości uczniom, którzy zdobyli tytuł MT Expert.
/tekst: mgr E. Kmieć/
21
Jesienny piknik kl. 6B pod tablicą, z okazji Dnia Chłopaka
"Dzień Chłopaka" w naszej klasie w tym roku był bardzo wyjątkowy i pełen niespodzianek dla chłopców. Oprócz tradycyjnych życzeń, słodkiego poczęstunku oraz drobnych upominków przygotowałyśmy QUIZ wiedzy Kahoot z nagrodami. Trzech chłopców z najlepszymi wynikami rywalizowało w kolejnych konkurencjach o zajęcie miejsca. Zabawy i radości było naprawdę wiele. Każdy z chłopców był zadowolony i uśmiechnięty. Jednak największa atrakcja czekała na nas wieczorem. Dzięki pani Agacie mogliśmy w tym dniu zaplanować nocowanie w szkole i grę terenową z niespodziankami. Wszyscy byliśmy ogromnie podekscytowani i szczęśliwi. W tajemnicy przed chłopakami zorganizowałyśmy z dziewczynami pokoje tematyczne z zadaniami i zagadkami oraz zabawy integracyjne, w których chłopcy bardzo chętnie brali udział. Wszyscy razem fajnie bawiliśmy się tańcząc belgijkę, przeciągając linę i robiąc zabawne zdjęcia w fotobudce dla chłopców. Później była pizza i wieczór filmowy. Pełni wrażeń i samych pozytywnych emocji, szybko nie mogliśmy zasnąć.
To był naprawdę fajny dzień i superowa noc w szkole, którą długo będziemy pamiętać i miło wspominać. Mamy nadzieję, że będziemy mogli to jeszcze raz powtórzyć, na co po cichu z dziewczynami liczymy.
/opis: Hanna Wszołek kl. 6B/
Bardzo mi się podobała fotobudka oraz przeciąganie liny. Podobała mi się też ogromna ilość jedzenia lecz najbardziej podobała mi się gra terenowa. DZIĘKUJĘ DZIEWCZYNOM ZA PRZYGOTOWANIE WSZYSTKIEGO. /Dawid S.
Na nocowaniu w szkole podobała mi się gra terenowa bo była ciekawa, ekscytująca i zabawna. Według mnie dziewczyny z mojej klasy naprawdę się postarały i pomimo licznych utrudnień ze strony chłopaków udało im się przeprowadzić grę. JESTEM IM ZA TO WDZIĘCZNY. /Szymon J.
W czasie nocowania podobała mi się gra terenowa ponieważ była pełna energii oraz zabawa w krzesełka. TO BYŁO ŚWIETNE NOCOWANIE. /Szymon K.
W czasie całego nocowania było wiele atrakcji oraz jedzenia. Najlepsza według mnie była gra terenowa. W domu jest dobrze, ale w szkole najlepiej. /Jakub K.
Bardzo podobały mi się gry przygotowane przez dziewczyny oraz rozmowy z przyjaciółmi do rana. /Dawid O.
W szkole można się uczyć, ale tego dnia było inaczej. To była noc zabaw, a nie nauki. /Piotr Z.
W szkolnym pikniku podobała nam się gra terenowa, film, pizza i nocne rozmowy. /Jan, Miłosz, Jakub W., Maciej, Wojtek, Mateusz, Rafał
60
Spotkanie z podróżnikiem - Namibia
W dniu 6.10.2023 r. uczniowie naszej szkoły spotkali się z podróżnikiem należącym do grupy „Trzask”, która od wielu lat odwiedza ciekawe zakątki naszej planety, aby później dzielić się wrażeniami ze swoich podróży podczas żywych lekcji geografii. Wysłuchaliśmy niezwykle interesującej relacji z podróży grupy do Namibii, ilustrowanej licznymi slajdami prezentującymi afrykańską przyrodę oraz życie mieszkańców kraju. Opowieści podróżnika o gepardach, buszmenach, kłusownikach i realiach afrykańskiej szkoły pozwoliły nam na ponad godzinę przenieść się do zupełnie innego świata.
Ta ciekawa lekcja geografii niewątpliwie rozpaliła w niejednym słuchaczu chęć poznawania najdalszych zakątków naszego globu.
/tekst: mgr Ł. Dumara/
48
Obchody Dnia Chłopaka
Dzień Chłopaka obchodzony jest co roku 30 września. W naszej szkole świętowanie dnia chłopaka na stałe wpisało się w kalendarz imprez klasowych. Ten szczególny dzień, każda klasa obchodziła indywidualnie. Aby wyróżnić i docenić swoich kolegów w tym sympatycznym dla nich dniu, w każdej klasie przygotowano niespodzianki, drobne upominki, zorganizowano gry, quizy, zabawy, słodki poczęstunek, wyjście na pizzę, wyjazd na kręgle, czy nawet noc spędzoną w szkole. Nie zabrakło serdecznych życzeń - tych składanych czy wyśpiewanych. Żeńska część Samorządu Uczniowskiego przygotowała dla wszystkich panów pracujących w szkole słodkie upominki.
Obchody Dnia Chłopaka stały się doskonałą okazją do integracji zespołów klasowych, wspólnej zabawy oraz podtrzymywania tradycji naszej szkoły.
100
II Edycja Olimpiady Gier Planszowych IPN
4 października 2023 roku w G2A Arena w Jasionce koło Rzeszowa, Orlęta z naszej szkoły wzięły udział w Olimpiadzie Gier Planszowych. Turniej odbywał się podczas Podkarpackiego Kongresu Pamięci Narodowej pod hasłem „Historia mówi przez pokolenia”.
Nasi reprezentanci - 4 zespoły dwuosobowe, rywalizowali w dwóch dyscyplinach: Miś Wojtek i ZnajZnak.
Są to edukacyjne gry, które podczas rozgrywek przekazują uczniom wiedzę o najnowszej historii Polski, dają okazję do aktywnej nauki, uczą szacunku dla współgraczy i rozwijają umiejętności tworzenia relacji międzyludzkich.
Oprócz rozgrywek, Orlęta miały okazję spotkać ostatniego żyjącego żołnierza gen. Maczka - Pana kapitana Tadeusza Lutaka, który świętował w tym roku 106. urodziny.
Nasi uczniowie brali też udział w wielu atrakcjach zaproponowanych w poszczególnych strefach: archiwalnej, naukowej, edukacyjnej, militarnej oraz rekonstrukcji historycznych, a także upamiętniającej bohaterów narodowych.
69
AKILIADA-projekt edukacyjny
W nowym roku szkolnym klasa IB dołączyła do ogólnopolskiego, innowacyjnego projektu AKILIADA. To pierwszy taki w Polsce projekt łączący edukację z ruchem i zabawą.
Za nami pierwsze wyzwanie. Dzieci wzięły udział w ruchowej zabawie integracyjnej, w której mogły pokazać ruchem swoje preferencje, poznając się wzajemnie. Podczas uroczystej gali rozpoczęcia Akiliady, otrzymały numery startowe, pozwalające na przystąpienie do kolejnych wyzwań. Poznały też niektóre z dyscyplin letnich igrzysk olimpijskich. Był to wstęp do naszej olimpijskiej przygody i doskonały sposób na integrację grupy.
84
„Przystanek – Czas na Podkarpacką Młodzież!” - projekt, w którym wzięli udział nasi uczniowie
28 września przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego SP3 wraz z opiekunem, wzięli udział w akcji sadzenia drzew na terenie naszego miasta Sędziszowa Małopolskiego. Projekt powstał z inicjatywy Młodzieżowej Rady Miejskiej i był realizowany na trenie obiektu Skrzynczyna, gdzie wspólnymi siłami zostało posadzone 35 drzew. Kontynuacja akcji odbyła się na placu zabaw na Osiedlu Młodych, gdzie posadzonych zostało 15 drzew. Przedsięwzięcie to pozwoliło na integrację z uczniami z sąsiednich szkół oraz przyczyniło się do rozwijania świadomości ekologicznej uczniów.
/tekst: mgr K. Malska-Ziemińska/
14
REKRUTACJA ORLĄT
29 września w naszej szkole odbyło się pierwsze spotkanie dla przyszłych ochotników, którzy chcieliby wstąpić w szeregi Orląt ZS "Strzelec".
"CZOŁEM!
- JESTEŚMY ORLĘTAMI ZWIĄZKU STRZELECKIEGO „STRZELEC” 2051 W SĘDZISZOWIE MŁP.; DZIAŁAMY PRZY SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 3.
- ORLĘTAMI SĄ DZIEWCZYNKI I CHŁOPCY W WIEKU 10-15 LAT TJ. OD 4-8 KLASY.
- NASZYM CELEM JEST BYĆ DOBRYMI PATRIOTAMI I UCZYĆ SIĘ HISTORII NASZEGO KRAJU ZGODNIE Z HASŁEM: BÓG - HONOR - OJCZYZNA
- MAMY SWOJE PRAWO ORLĄT WG KTÓREGO ŻYJEMY (...)"
Dziękujemy wszystkim za obecność.
ZAPRASZAMY!
14
Lekcja folkloru z ZPiT „Rochy”
29 września b.r. uczniowie klas VI – VIII naszej szkoły wzięli udział w lekcji folkloru poświęconej Beskidowi Śląskiemu. Uczniowie mieli okazję poznać muzykę, śpiew, regionalny strój górali śląskich oraz podziwiać piękne tańce regionu Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa. Dziękujemy Zespołowi Pieśni i Tańca „Rochy” oraz pracownikom Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury za zaproszenie na fascynującą i nietuzinkową lekcję folkloru.
35
"Dzień Jabłka" w klasach 1-3
Obchody rozpoczęto od rozmów na temat wyglądu, smaku, walorów zdrowotnych jabłka oraz omówienia jego budowy i cyklu rozwoju.
Uczniowie wykonali prace plastyczne, kodowali oraz zapisywali w zeszytach najważniejsze informacje o jabłkach.
Po emocjach związanych z nauką i zabawą najbardziej oczekiwanym punktem dnia był jabłkowy poczęstunek.
56
Wojewódzkie Młodzieżowe Mistrzostwa Lekkoatletyczne
Podczas wojewódzkiego finału Indywidualnych Młodzieżowych Mistrzostw Lekkoatletycznych dziewcząt naszą szkołę reprezentowała Anita Popek, uczennica klasy VIIA. W skoku w dal Anita uzyskała wynik 4,27m, dzięki czemu uplasowała się na V miejscu.
Brawo Anita!!! Gratulujemy!
7
„RYCERZE” – żywa lekcja historii w naszej szkole
W dniu 27.09.2023r. w naszej szkole odbyła się żywa lekcja historii przygotowana przez grupę z Agencji Artystycznej ATENA z Gniewu.
Podczas spotkania uczniowie przenieśli się w epokę rycerzy, w czasy średniowiecza. Mogli podziwiać zbroje średniowiecznych rycerzy, a niektórzy odważni mieli okazję przymierzyć hełm z przyłbicą lub kolczugę , a nawet potrzymać miecz. Uczestniczyli także w uroczystości pasowania giermka na rycerza. Poznali trudną drogę, którą musiał przejść siedmioletni chłopiec - paź, który po służbie na dworze królewskim lub rycerskim w wieku czternastu lat zostawał giermkiem. Następnie przez kilka lat musiał wiernie służyć rycerzowi, by dostąpić zaszczytu pasowania.
Uczniowie poznali także cechy idealnego rycerza oraz zasady kodeksu honorowego, którymi powinien kierować się każdy - nie tylko średniowieczny rycerz!
/tekst: mgr A. Kuc/
44
Galeria rysunków - BIOLOGIA
Tak pięknie wyglądają pierwsze strony zeszytów naszych uczniów z biologii w klasach piątych i szóstych.
21
Lekcja biblioteczna 5a
22 września, uczniowie klasy 5A uczestniczyli w lekji bibliotecznej (w Bibliotece Publicznej) pt. „Ada, to nie wypada - czyli alfabet dobrych manier nastolatka".
Igrzyska Młodzieży Szkolnej
Na podium stanęli:
I miejsce - bieg na 1000 m - Maksym Lopata kl. 8a
I miejsce - skok w dal - Anita Popek - kl. 7a
II miejsce - skok w dal - Szymon Mędrygał. kl. 7a
II miejsce - pchnięcie kulą - Gabriel Siedlecki kl. 8a
II miejsce - bieg na 300 m - Oliwier Saj -kl. 7b
Igrzyska Dzieci
I miejsce - bieg na 1000 m - Bartosz Bała kl. 6a
II miejsce - rzut piłeczką palantową - Julia Pyc kl. 6b
III miejsce - skok w dal - Szymon Jarząb kl. 6b
Gratulujemy!!!
Archiwum Aktualności