W dniach 20 i 27 stycznia b. r. klasy siódme i ósme z naszej szkoły uczestniczyły w tzw. ŻYWEJ LEKCJI CHEMII w Zakładach Magnezytowych „ROPCZYCE” S. A.
Na początku uczniowie uczestniczyli w krótkim wykładzie dotyczącym podstaw chemii, a następnie zostali zapoznani z informacjami na temat praktycznego wykorzystania wiedzy chemicznej w procesach cieplnych, w tym w procesach metalurgicznych stali. Na zakończenie wykładu młodzież zapoznała się z praktycznym wykorzystaniem tej wiedzy w produkcji wyrobów ogniotrwałych, wytwarzanych w Zakładach Magnezytowych „ROPCZYCE” S.A.
Następnie po krótkim instruktażu w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy jedna z klas udała się do Laboratorium przy Centrum Badawczo-Rozwojowym w ZM ROPCZYCE, w celu zapoznania się z działaniem mikroskopu elektronowego i przykładami jego praktycznego wykorzystania. Natomiast druga klasa udała się na wydziały produkcyjne w celu krótkiego zapoznania się z przebiegiem procesu produkcyjnego wyrobów ogniotrwałych. Uczniowie uczestniczyli w pomiarze gęstości przy wykorzystaniu urządzenia ultradźwiękowego. Po wymianie grupy uczniowie powrócili na salę konferencyjną Spółki i na tym wizyta w Spółce została zakończona.
Fundacja MAGNEZYTY sfinansowała przejazdu uczniów autokarami, a także podarowała wszystkim uczestnikom kamizelki odblaskowe.
Dziękujemy bardzo przede wszystkim Prezesowi Zarządu Zakładów Magnezytowych „ROPCZYCE” Panu Józefowi Siwcowi, a także Prezesowi Fundacji MAGNEZYTY Panu Leszkowi Piczakowi oraz wszystkim organizatorom i wykładowcom za poświęcony czas, zaangażowanie i umożliwienie młodzieży zapoznania się z możliwościami praktycznego wykorzystania wiedzy z zakresu chemii oraz z profilem działalności firmy.
/Pani Katarzyna Stawarz-Cyzio/
Dzięki staraniom Rodziców i uprzejmości zarządu, uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni do Zakładów Magnezytowych w Ropczycach, by z bliska poznać pracę zakładu.
Pobyt młodzieży w Magnezytach został perfekcyjnie przygotowany.
Na sali konferencyjnej odbył się wykład na temat surowców, reakcji chemicznych w procesie spalania oraz produkcji materiałów ognioodpornych.
Po słodkim poczęstunku i przeszkoleniu BHP uczniowie, ubrani w kaski i kamizelki odblaskowe, zwiedzili laboratorium i hale produkcyjne. Mogli poznać pracę nowoczesnych mikroskopów, pras, pieców do wypalania materiałów ognioodpornych. Największe zainteresowanie uczniów wzbudziło laboratorium.
Lekcja chemii na żywo pokazuje, jak ważna jest wiedza i jakie ma ona zastosowanie w praktyce.
Składamy serdecznie podziękowania dla zaangażowanych Rodziców, dzięki którym młodzież naszej szkoły mogła poznać specyfikę pracy w Zakładach Magnezytowych oraz Prezesom, zarządowi i pracownikom Spółki za zaproszenie i gościnę podczas zwiedzania Zakładów Magnezytowych „Ropczyce” S. A.
/mgr A. Paściak, mgr E. Hulek/