Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień został uchwalony w 1973 r. w Stanach Zjednoczonych, w odpowiedzi na wojnę Izraela z Egiptem. Z czasem święto stało się dniem służącym promowaniu idei pokoju na całym świecie, poprzez okazywanie innym ludziom życzliwości, serdeczności i przekazywanie podrwień.
Obecnie Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień jest obchodzone w ponad 180 krajach i ma nieco inny wymiar – mniej polityczny, a bardziej społeczny. Jego cele są proste: uwrażliwianie ludzi oraz wzbudzanie w nich pozytywnych emocji, zachęcanie do dialogu, jak również wyrażanie protestu przeciwko nienawiści, antypatii i nietolerancji.
W taki dzień najlepiej uśmiechnąć się do drugiego człowieka, powiedzieć miłe słowo, przesłać ciepłe spojrzenie. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy innym, wraca do nas z nawiązką!
Nasi uczniowie chętnie włączyli się w obchody tego święta. Ubrali się na żółto lub przypięli znaczek “Uśmiechniętej buźki”, ozdobili drzwi do klas, mogli przekazać innym karteczki zrywki z miłymi słowami, byli tego dnia dla siebie bardzo mili i serdeczni. Wszystkie twarze były uśmiechnięte.
Dzieci miały 3. wyzwania do spełnienia:
1. Napisać na karteczce swoją życzliwą myśl i powiesić na Drzewku Życzliwości.
2. Powiedzieć „Cześć” lub „Dzień Dobry” dwudziestu osobom.
3. W każdej klasie wybrać jedną osobę, która zawsze jest życzliwa, uśmiechnięta pomocna i wyróżnia się wysoką kulturą osobistą. Otrzymywały one Certyfikaty życzliwości i medale „Mistrz Życzliwości”.
Co charakteryzuje człowieka życzliwego?
Słownikowa definicja mówi, że to osoba nastawiona przychylnie, przyjaźnie, dobra i serdeczna.
Z czego składa się życzliwość?
Wystarczy zsumować uśmiech, miłe słowo i ciepłe spojrzenie. Słowa: „Dziękuję, że jesteś…”, „Wszystkiego najlepszego…” czy „Miłego dnia!” – to proste, znane wszystkim słowa, a mamy pewność, że wywołują radość i uśmiech.
/mgr B. Idzik/