Z radością zapraszamy do obejrzenia wyjątkowej wystawy, która powstała z okazji Tygodnia Rzemiosła! Na ekspozycji prezentujemy prace uczniów oraz pracowników naszej szkoły – pełne pasji, zaangażowania i talentu. Wśród prac znajdziecie zarówno tradycyjne formy rzemiosła, jak i nowoczesne interpretacje technik rękodzielniczych. Na wystawie prezentują się między innymi figurki, pluszowe zabawki, biżuteria, origami, haft, rysunek, obrazy. To doskonała okazja, by docenić kreatywność i umiejętności naszej społeczności szkolnej. Wystawa dostępna jest w przejściu między budynkami szkoły od 16 do 22 maja. Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów, rodziców oraz sympatyków szkoły do odwiedzenia i zainspirowania się twórczością naszych rzemieślników!
Aktualności
Wystawa prac z okazji Tygodnia Rzemiosła!
OGŁOSZENIE!
Klasa 1B na słodkich warsztatach
W czwartek 8 maja, uczniowie klasy 1B wzięli udział w wyjątkowych warsztatach czekoladowych, które przeniosły ich w fascynujący świat kakao i słodkich smaków. Zajęcia odbyły się w rzeszowskiej pracowni czekolady i były nie tylko pyszną przygodą, ale również cenną lekcją edukacyjną. Podczas warsztatów dzieci miały okazję poznać wszystkie etapy produkcji czekolady – od ziaren kakaowca, aż po gotową tabliczkę. Dowiedziały się, skąd pochodzi kakao, jak wygląda jego zbiór, a także jak zmienia się ono w smaczną masę czekoladową.
Największą atrakcją była oczywiście część praktyczna. Uczniowie samodzielnie tworzyli własne czekoladki i lizaki, ozdabiając je kolorowymi dodatkami. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem dekorowały swoje słodkie dzieła, które potem zabrały do domu jako pamiątkę z warsztatów.
Warsztaty nie tylko rozbudziły ciekawość uczniów, ale także uczyły współpracy, kreatywności i cierpliwości. Dla wielu dzieci była to pierwsza okazja, by zobaczyć, jak naprawdę powstaje ich ulubiony przysmak.
To był naprawdę słodki dzień, który na długo pozostanie w pamięci pierwszoklasistów!
9
Sztuka w akcji. Klasy 7 odkrywają sztukę - Kolor, kształt, iluzja.
Uczniowie na lekcjach plastyki tworzyli własne prace inspirowane wybranymi kierunkami sztuki nowoczesnej XX wieku:
- Pieta Mondriana – geometryczne kompozycje i mocne kolory.
- Salvadora Dalego i surrealizmu – fantastyczne, senne wizje i zaskakujące zestawieniania.
- Pop-artu – kolorowe, komiksowe prace inspirowane codziennością, w stylu Andy'ego Warhola.
- Op-artu – wzory, które oszukują wzrok i tworzą iluzje.
Uczniowie wykazali się pomysłowością i talentem, a przykładowe prace można jak zawsze podziwiać na gazetce szkolnej.
1
WYSTAWA PAJĄKÓW
Dnia 8 maja 2025 roku uczniowie klasy 5A mieli okazję uczestniczyć w wystawie pająków, która odbyła się w Domu Parafialnym w Sędziszowie Małopolskim. Wyjście zostało zorganizowane w celu poszerzenia wiedzy o tych fascynujących stworzeniach oraz wzbudzenia zainteresowania nauką i przyrodą.
Wystawa rozpoczęła się o godzinie 10:00. Na miejscu czekała na nas pani Gabriela, która jest pasjonatem pająków. Po krótkim powitaniu przeszliśmy do sali, gdzie znajdowała się ekspozycja.
Pani Gabi zaprezentowała różne gatunki pająków, zarówno te znane, jak i rzadziej spotykane. Uczniowie dowiedzieli się o:
- cechach charakterystycznych pająków,
- ich środowisku naturalnym,
- różnorodności gatunków,
- znaczeniu pająków w ekosystemie.
Interesująca była również opowieść o sposobach, w jakie pająki polują na swoje ofiary oraz o ich metodach budowy sieci.
Następnie przeszliśmy do części praktycznej wystawy, gdzie mogliśmy zobaczyć pająki w terrariach. Po prezentacji uczniowie mieli możliwość zadawania pytań. Dzieci były bardzo aktywne i wykazały ogromne zainteresowanie tematem.
Na zakończenie wszyscy podziękowaliśmy pani Gabrysi za wspaniałą lekcję i owocny dzień pełen wrażeń.
/5A z Wychowawcą/
15
WYCIECZKA KLASY 3A DO KROSNA
W dniu 28 kwietnia, uczniowie klasy 3A odwiedzili Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. Program wycieczki był bardzo interesujący, ponieważ obiekt, w którym byli uczniowie jest miejscem prezentującym świat szkła w nowoczesny i atrakcyjny sposób.
Wszyscy uczestniczyli w zajęciach warsztatowych, gdzie każdy miał okazję stworzyć własną pracę malowaną na szkle. Dzieci nanosiły przygotowane wcześniej wzory zwierząt, roślin lub postaci na szkło, a następnie powstałe kontury wypełniły farbami. W ten sposób powstały przepiękne szklane obrazy. Przy piecu hutniczym wszyscy mogli obserwować z czego i jak powstaje szkło. Na oczach uczniów powstała szklana świnka skarbonka. Każdy miał możliwość wybicia szklanego medalu. Później uczniowie odwiedzili warsztaty obróbki i zdobienia szkła: grawerowania, malowania na szkle, produkcji witraży i szklanych figurek. Ponadto mieli okazję zobaczyć film prezentujący historię powstania hutnictwa w Krośnie. Dzieci zwiedziły również piwnice położone w zachodniej części krośnieńskiego rynku. Tutaj mogli poznać kunszt artystów szkła, zwiedzić interaktywne sale. Na zakończenie, uczniowie zwiedzili piękną galerię szkła oraz dokonali zakupów pamiątek.
Wycieczka była niezwykle ciekawa, bogata w różnorodne aktywności, a także dostarczyła uczniom sporo wiedzy na temat produkcji i zdobienia szkła.
/mgr K. Bieniek/
47
DZIEŃ PIŻAMY
Dziś 06.05, w naszej szkole odbył się Dzień Piżamy, zorganizowany przez Samorząd Uczniowski. To, co dla nas jest związane z odpoczynkiem i spokojem, dla innych jest symbolem walki o życie i zdrowie. Aby okazać wsparcie młodym pacjentom, nasi uczniowie włączyli się w akcję, która ma na celu uzmysłowienie młodzieży, że strój, który dla nich jest przeznaczony do spania, dla dzieci przebywających w szpitalach stanowi podstawowy ubiór, w którym uczą się, bawią i odpoczywają.
Uczniowie założyli swoje piżamy, kapcie i szlafroki. Niektórzy przynieśli również kocyki i Przytulanki, aby zwrócić uwagę na zdrowie i empatię. Klasą która najbardziej zaangażowała się w obchody Dnia Piżamy została klasa 4B. Dziękujemy za wspólną zabawę i zapraszamy do galerii zdjęć.
/Samorząd Uczniowski/
8
Sukces naszych uczennic w Wojewódzkim Konkursie Malarskim!
"W dniu 24 kwietnia 2025 roku malowniczy teren przy Dworku w Straszęcinie stał się miejscem wyjątkowego wydarzenia artystycznego – Wojewódzkiego Plenerowego Konkursu Malarskiego pt. „Wiosenne malowanie” – pod honorowym patronatem Podkarpackiego Kuratora Oświaty oraz Wójta Gminy Żyraków. Wydarzenie zgromadziło 108 uczniów z 23 szkół podstawowych województwa podkarpackiego, którzy przyjechali, by wyrazić swoją artystyczną wizję w otoczeniu pięknej, budzącej się do życia przyrody."
Z dumą informujemy, że dwie uczennice z klasy 7b reprezentowały naszą szkołę - Julia Skorupska oraz Kinga Grabowska, która zdobyła 3. miejsce w kategorii klas VII–VIII!
Gratulujemy wspaniałego udziału i dziękujemy za piękne reprezentowanie naszej szkoły!
Zapraszamy do obejrzenia relacji z wydarzenia i zdjęć z konkursu!
Wielkanocna Akcja Caritas – Tak pomagam. Wielkanoc.
W przedświątecznym czasie uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Sędziszowie Małopolskim wzięli udział w akcji Caritas, roznosząc paczki dla osób samotnych i ubogich z pobliskiego osiedla. Dary zostały zebrane przez Parafialne Koło Caritas
w sędziszowskim Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, by następnie dzieci, wraz z nauczycielkami (p. K. Bieniek i K. Szeligą-Babiarz) z zaangażowaniem rozniosły je potrzebującym.
Do każdej paczki dołączono kartkę wielkanocną wykonaną przez uczniów klas pierwszych i drugich naszej szkoły. Kolorowe prace, pełne ciepłych życzeń, sprawiły wiele radości osobom samotnym i chorym.
Podczas jednej z wizyt młodzież została zaproszona do domu jednej z odwiedzanych pań, która podzieliła się z nimi swoimi wspomnieniami i pokazała rodzinne zdjęcia z dzieciństwa. Spotkanie to było wyjątkowe i poruszające – wolontariuszki spędziły miłe chwile, nawiązując serdeczną więź.
Akcja nie tylko pomogła potrzebującym, ale też uczyła wrażliwości i szacunku do starszego pokolenia. Uczniowie przekonali się, że nawet małe gesty mogą sprawić komuś ogromną radość, a od osób starszych można się wiele nauczyć.
/mgr K. Szeliga-Babiarz/
Wielkanocne kartki pełne serca i nadziei
Już trzeci rok z rzędu uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Sędziszowie Małopolskim włączyli się w wielkanocną akcję tworzenia kartek dla osób chorych i samotnych. W tym roku dzieci z klas 1A, 1B, 1C oraz 2A i 2B z ogromnym zaangażowaniem przygotowały aż 100 kolorowych, radosnych kartek świątecznych.
110 kartek zostało wykonanych podczas lekcji religii– był to czas nie tylko na rozwijanie zdolności plastycznych, ale przede wszystkim na rozmowy o empatii, trosce o drugiego człowieka i sile dobra. Dla dzieci było to bardzo ważne doświadczenie – uczyły się, że nawet najmniejszy gest może sprawić komuś radość i dodać otuchy.
15 z tych kartek zostało dołączone do paczek wielkanocnych parafialnego Caritasu i trafiło do osób samotnych mieszkających na naszym osiedlu. Pozostałe wysłano do placówek opieki paliatywnej i hospicjów na terenie województwa podkarpackiego. Kartki otrzymały: Dębickie Domowe Hospicjum im. Jana Pawła II w Dębicy, Oddział Medycyny Paliatywnej w Brzozowie, Hospicjum w Sędziszowie Małopolskim, Blue MED Hospicjum Stacjonarne w Rzeszowie. Wysłaliśmy je także do Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci w Rzeszowie, z którym współpracujemy już od dłuższego czasu, oraz do Vita-Spes Hospicjum Stacjonarnego w Babulach.
Dzięki tej akcji dzieci mogły doświadczyć, jak wielką moc mają ich prace – kartki niosły nie tylko świąteczne życzenia, ale też nadzieję, dobro i poczucie, że ktoś o nich pamięta.
W tworzeniu kartek pomogły również dzieci ze Szkolnego Koła Caritas i inni uczniowie, którzy z wielkim zapałem wkleili życzenia świąteczne.
To przedsięwzięcie to piękna lekcja wychowania przez działanie, która pokazuje, że nawet najmłodsi potrafią robić wielkie rzeczy dla innych. Jesteśmy dumni, że możemy wspólnie budować społeczność wrażliwą na potrzeby drugiego człowieka. /mgr K. Szeliga-Babiarz/
OGŁOSZENIE!
Akademia z okazji Święta Konstytucji 3 Maja
Dnia 30 kwietnia w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Wydarzenie przygotowały klasy 4A i 4B pod kierunkiem swoich wychowawców.
Uczniowie zaprezentowali wzruszający montaż słowno-muzyczny, przypominający znaczenie tego ważnego wydarzenia w historii Polski. Występy wokalne, gra na instrumentach oraz taniec stworzyły podniosły nastrój.
Duże wrażenie zrobił pokaz musztry w wykonaniu pododdziału Orląt JS 2051, a powiewające flagi dopełniły patriotycznej atmosfery.
Dziękujemy wszystkim za trud włożony w przygotowanie akademii – to była piękna i dojrzała prezentacja, z której cała społeczność szkolna może być dumna.
/mgr U. Magdoń/
66
Zajęcia z techniki w klasie 5 – materiały włókiennicze
Na lekcjach techniki uczniowie klasy 5 odkrywali świat materiałoznawstwa, skupiając się na materiałach włókienniczych. Efektem ich pracy są niezwykle kreatywne dzieła: tkaniny wykonane na mini krosnach, kolorowe pompony i bransoletki z włóczki, podstawowe ściegi krawieckie, hafty, własnoręcznie uszyte maskotki, a także obrazy z wykorzystaniem różnorodnych tkanin.
Część prac można podziwiać na gazetce szkolnej.
Więcej dzieł naszych uczniów będziemy mogli podziwiać od 16 maja, podczas "Tygodnia Rzemiosła".
Zapraszamy!
I MIEJSCA W POWIATOWYM FINALE OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU W RUCHU DROGOWYM
28 kwietnia, po raz kolejny uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w powiatowym etapie Turnieju Ruchu Drogowego, który rozgrywał się w naszej szkole oraz na Miasteczku rowerowym w Sędziszowie Małopolskim.
Zawodnicy startowali w dwóch kategoriach wiekowych:
- w kategorii I - Magdalena Hulek, Kamila Oleszkiewicz, Marcel Jaworek i Szymon Krzystyniak z kl. 6a,
- w kategorii II - Anita Popek z kl. 8a oraz Dawid Jakubek i Oliwier Saj z kl. 8b.
Zadaniem uczestników konkursu było:
a) rozwiązanie testu teoretycznego z zasad ruchu drogowego oraz z pierwszeństwa na skrzyżowaniu,
b) wykonanie zadania praktycznego:
- jazda rowerem po miasteczku zgodna z zasadami,
- jazda rowerem po torze sprawnościowym,
- z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
W finale obie nasze drużyny zajęły I miejsca i tym samym będą reprezentować nasz powiat na etapie wojewódzkim.
Jeszcze raz GRATULUJEMY wszystkim uczestnikom Turnieju!
42
Leśne Opowieści – podium w finale konkursu!
24 kwietnia troje naszych uczniów reprezentowało szkołę w finale Wojewódzkiego Konkursu Literacko-Plastycznego „Leśne Opowieści”, organizowanego przez Szkołę Podstawową im. ks. Władysława Świdra w Czarnej Sędziszowskiej.
Konkurs plastyczny dotyczył przedstawienia różnych gatunków zwierząt w ich naturalnym środowisku. Z naszej szkoły wzięło w nim udział:
– 6 uczniów w kategorii klas I–III
– 17 uczniów w kategorii klas IV–VIII
Spośród ponad 300 nadesłanych prac, Rozalia Wośko zdobyła III miejsce, a Ignacy Wiatrowski otrzymał wyróżnienie.
Gratulujemy!
W części literackiej konkursu, skierowanej do uczniów klas IV–VIII, naszą szkołę reprezentowała Martyna Zamorska. Z 50 nadesłanych wierszy jury wybrało 15 najlepszych do prezentacji finałowej. Martyna znalazła się tuż za podium, zdobywając IV miejsce – wielkie brawa!
Wszyscy laureaci otrzymali dyplomy, nagrody książkowe i ogromne uznanie jury za wyjątkowo wysoki poziom prac.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom!
29
WARTA ORLĄT PRZY GROBIE PAŃSKIM
W Wielki Piątek oraz w Wielką Sobotę, Orlęta Związku Strzeleckiego „Strzelec” wspólnie ze Strzelcami z Jednostka Strzelecka 2051 im. mjr Władysława Rudolfa-Wilka pełniły z dumą wartę honorową przy Grobie Pańskim w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego –
Był to czas służby, dyscypliny i strzeleckiej solidarności.
Z okazji Świąt Wielkanocnych składamy życzenia: zdrowia, siły ducha, niezłomności i pokoju w sercach. Niech Zmartwychwstanie Pańskie dodaje odwagi w codziennej służbie – Bogu, Ojczyźnie i bliźnim.
13
ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE
Nocne czytanie Pana Tadeusza
Uczniowie klasy 8B w nocy z 11 na 12 kwietnia 2025 r. wzięli udział w biwaku w szkole poświęconym czytaniu Pana Tadeusza.
Przybyliśmy do szkoły o godz. 19:30. Po rozlokowaniu się w salach 23 i 24, ok. godz. 20:30 rozpoczęliśmy lekturę epopei Adama Mickiewicza.
Uczniowie wykazali się duża wytrwałością i cierpliwością, gdyż udało nam się przeczytać księgę I i II, a po krótkiej przerwie księgę IV.
W tym czasie p. Ewa Toton przygotowała pięknie nakryty i przybrany stół na naszą ucztę. Mogliśmy raczyć się pizzą, częstować ciastem upieczonym przez rodziców, parzyć herbatę i kawę. Wtedy też odgrywaliśmy różne scenki dotyczące grzeczności - staropolskie powitanie, szlachecki spacer czy wieczerzę przy stole.
Księgę X czytaliśmy już z mniejszym zapałem. Po dłuższej przerwie, odwiedzeniu klasy 8a udało się jeszcze zapoznać z księgą XI. Powoli zbliżała się północ. Zmęczenie wzięło górę i zrezygnowaliśmy z czytania księgi XII. Wszyscy już chcieli się bawić, rozmawiać, grać w różne gry.
Nikt nie myślał jeszcze o spaniu. Noc upływała wesoło, ale wstawanie o 6:00 nie należało do najprzyjemniejszych pobudek.
Biwak udał się znakomicie. Z pewnością uczniowie zwiększyli swoje szanse na otrzymanie wielu piątek z języka polskiego.
Bardzo dziękujemy p. Ewie Toton, która opiekowała się uczniami przez całą noc.
13
Zakończenie zajęć z pierwszej pomocy w klasach 8
Na ostatnich lekcjach EDB uczniowie klas ósmych mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności praktyczne, ćwicząc różne techniki bandażowania.
W wykonywanych zadaniach stosowali różne rodzaje bandaży – od opasek elastycznych i dzianych, po klasyczne bandaże.
Uczniowie ćwiczyli wg instrukcji m.in.:
- bandażowanie kończyn przy urazach (np. opatrunki na kolano, nadgarstek, stopę),
- bandażowanie głowy przy symulowanych ranach,
- unieruchamianie kończyny przy podejrzeniu złamania.
Zajęcia były pełne zaangażowania, współpracy i – co najważniejsze – zdobywania praktycznych umiejętności, które mogą kiedyś uratować komuś życie.
23
Sukces naszych uczniów w Wojewódzkim Konkursie Poetyckim
Z ogromną radością informujemy, że uczniowie naszej szkoły odnieśli sukces w Wojewódzkim Konkursie Poetyckim „W podziękowaniu za świadectwo życia bł. Natalii Tułasiewicz” – Patronki Nauczycieli w Polsce, zorganizowanym przez I Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie oraz NSZZ "Solidarność" Pracowników Oświaty i Wychowania w Rzeszowie.
Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całego województwa i odbył się w szczególnym czasie – w 80. rocznicę śmierci bł. Natalii Tułasiewicz w obozie koncentracyjnym w Ravensbrück.
Z naszej szkoły I MIEJSCE zdobyła Wiktoria Zamorska z klasy VIII za poruszający wiersz pt. „Błogosławiona Natalio – cóż wiemy o Tobie?”.
II MIEJSCE przypadło Antoniemu Skorupskiemu z klasy VI za utwór „Spacer z Panem Bogiem”.
Dodatkowo jury przyznało WYRÓŻNIENIA:
– Kornelii Jędrych (kl. VI)
– Natalii Toton (kl. VIII)
– Julii Woźny (kl. VI)
Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym! Dziękujemy również pozostałym uczestnikom za piękne, pełne refleksji prace.
/mgr U. Magdoń/
Archiwum Aktualności